Grassalkovichova (dnes nazývaná aj Prezidentská) záhrada bola založená v rokoch 1756 – 1760 grófom Antonom Grassalkovichom, ktorý pôsobil v službách Márie Terézie. Gróf dal okrem záhrady postaviť aj letný neskorobarokový palác. Záhrada mala rovnako ako palác reprezentačnú funkciu a bola situovaná z jeho severnej strany.
Grassalkovichova záhrada bola založená v rokoch 1756 – 1760 grófom Antonom Grassalkovichom. Gróf Grassalkovich dal postaviť aj letný neskorobarokový palác, ktorý mal spolu so záhradou reprezentačnú funkciu. Na južnej strane sa nachádzalo čestné nádvorie. V centre záhrady bol oválny zelený parter (časť parku/záhrady pred priečelím budovy) doplnený o kvetinovú výsadbu. Grassalkovichova záhrada nadväzovala na palác prostredníctvom jej osovej kompozície typickej pre barokovo-klasicistickú úpravu. Bol do nej výhľad aj zo slávnostnej sály umiestnenej na poschodí stredového rizalitu. Priamo prepojená bola so salou terrenou, z ktorej sa vychádzalo do areálu troma dverami.
V rokoch 1897 – 1918 boli novými majiteľmi paláca a záhrady arciknieža Fridrich Habsburský s manželkou Izabellou de Croy, ktorí iniciovali jej neoslohovú úpravu. Spočívala v pretvorení centrálnej časti vo voľnejšej prírodno-krajinárskej forme, pričom bočné plochy ostali symetrické. Počas druhej svetovej vojny bol palác sídlom prezidenta. Po roku 1948 sa zmenil na Ústredný dom pionierov a mládeže Klementa Gottwalda, vystaval sa amfiteáter, garáže, bazén a pod. Odstránili sa mnohé stromy, čo necitlivo zasiahlo do záhradnej kompozície. V roku 1974 bola záhrada znova upravovaná, kamenný múr, ktorý ju predtým obklopoval, bol nahradený kovovou mrežou a niektoré budovy boli zbúrané.
V 90. rokoch minulého storočia sa záhrada zrekonštruovala v duchu pôvodnej barokovej úpravy. Ponechala sa v nej však fontána z obdobia socializmu, ktorá je prezentovaná ako novotvar. Po vzniku Slovenskej republiky sa palác znova stal sídlom prezidenta.
V smere od Prezidentského paláca sú po ľavej a pravej strane vyvýšené trávnaté plochy s tzv. prezidentskými alejami stromov – naľavo je prezidentská aleja vysadená z pagaštanov pleťových, napravo dubov letných. Vysádzanie týchto alejí inicioval prezident Rudolf Schuster. Počas svojej návštevy Slovenska vysadili zahraniční prezidenti/ky jeden strom. Popri alejách je umiestnená sochárska výzdoba, ktorú na niektorých miestach zdobia okrasné kvety ako sirôtky, vavrínovce a vresy. V strede sa nachádza trávnatý oválny parter (časť parku/záhrady pred priečelím budovy), ktorého plochu návštevníci často využívajú na športové aktivity. Z oboch strán je parter lemovaný strihanými živými plotmi z krušpánu vždyzeleného (buxus). Parter ukončuje replika sochy Márie Terézie jazdiacej na koni pôvodne z 18. storočia, ktorú zrekonštruoval akademický sochár Miroslav Černák. Dominantou protiľahlej časti záhrady je fontána s názvom Radosť zo života z roku 1978. Navrhol ju kolektív architektov, z ktorých menujme aspoň Tibora Bartfáya. Fontána pozostáva z troch sôch žien hrajúcich sa s loptou. Celá záhrada je poprepájaná chodníkmi a je vhodná aj pre rodiny s deťmi, nakoľko sa tu nachádza detské ihrisko s hojdačkami, hrazdami, preliezkami alebo vláčikmi, ktoré sú vyrobené z agátového dreva. V záhrade je tiež umiestnených niekoľko lavičiek a picia fontánka prospešná najmä v letných horúčavách.
V záhrade možno nájsť viacero stromových alejí, napr. z pagaštana konského a pleťového, lipy malolistej a zelenej. Rastú tu aj dva exempláre magnólie veľkokvetej, platan javorolistý, lipa obyčajná, javor mliečny či dub letný. Z ihličnanov sú zastúpené smrek pichľavý, jedľa srienistá a borovica čierna. Z okrasných rastlín sú prítomné najmä sirôtky, vresy, narcisy a tulipány. V záhrade možno celoročne vídať (a počuť :)) rôzne vtáctvo, ako napríklad sýkorky veľké, vrany popolavé, drozdy čierne a pod.
Záhrada prešla v roku 2024 rekonštrukciou. Počas nej bolo vysadených 84 stromov, z ktorých 46 nahradilo staré exempláre. Už niekoľko rokov po sebe je aj jedným zo stanovíšť v rámci umeleckého podujatia Biela noc, kedy sa na palác premietajú rôzne obrazce. V roku 2022 sa v nej zase konalo podujatie pod vedením Bratislavského kultúrneho informačného strediska s názvom Rande s mestom pre rodiny s deťmi: Zábavná Grassalkovichova záhrada. Počas podujatia sa deti pod vedením sprievodkyne mohli dozvedieť o bežnom živote aristokratických detí či detí v období socializmu, a prostredníctvom hier a hračiek o dejinách Bratislavy. Okrem spomenutého je záhrada celoročne otvorená pre verejnosť.
Bratislava - Staré Mesto/Turistické informačné centrum
Adresa: Klobučnícka 2, 811 01 Bratislava
Otváracie hodiny
Po – So 9:00 – 17:00 (prestávka 12:30 – 13:00)
Ne 10:00 – 16:00 (prestávka 12:30 – 13:00)
+421 2 16 186, +421 2 5441 9410 (Po – Pia 9:00 – 16:00)
+421 2 5935 6651 (víkendy a sviatky 10:00 – 16:00)
touristinfo@visitbratislava.com (Po – Pia 8:00 – 16:00)
Kancelária prezidenta SR
tel.č. 02/20 510 001 (po - pia od 08. 00 do 15. 00)
informacie@prezident.gov.sk
apríl až september
od 08. 00 do 21. 00
október až marec
od 09. 00 do 18. 00