Kúpeľné mesto Piešťany sa nachádza na západnom Slovensku pri pohorí Považský Inovec. Kúpele sa špecializujú na liečenie chorôb pohybového ústrojenstva, nervové choroby, choroby z povolania a. i. Založenie kúpeľného parku iniciovali Winterovci, ktorí jeho navrhnutie zverili v rokoch 1910 a 1911 budapeštianskemu záhradnému architektovi J. Heimovi a drážďanskému architektovi W. Rohnickovi. Obaja spomenutí navrhovali aj mestský park – Sad Andreja Kmeťa. Aj kúpeľný aj mestský park sú situované na mieste pôvodných lužných lesov. Spája ich Kolonádový/Sklený most, ktorého autorom je architekt Emil Belluš. Na začiatku mosta (v smere z mesta) je umiestnená socha „barlolámača“, ktorý predstavuje symbol kúpeľov a mesta. Socha vznikla v roku 1933 a jej autorom je R. Kűhmayer.
Mesto Piešťany sa v literatúre prvýkrát spomína v roku 1113 a prvá zmienka o kúpeľoch pochádza z 15. storočia. Kúpele rýchlo nadobudli popularitu a písali o nich viacerí vzdelanci, ako napríklad Juraj Wernher či Adam Trajan Benešovský. Mesto aj kúpele patrili pod hlohovské panstvo, ktorého vlastníkmi sa stali v roku 1780 Erdödyovci, ktorí dali vystavať prvú drevenú kúpeľnú budovu. O storočie neskôr bola táto budova nahradená murovanou, následne bola doplnená o ďalšie stavby, z ktorých vznikli dnešné Napoleonské kúpele. Erdödyovci o kúpele postupne prestávali prejavovať záujem a ponúkali ich do prenájmu. Najvýznamnejšími nájomcami boli Winterovci pôsobiaci v kúpeľoch v rokoch 1889 – 1940. Winterovci kúpele pozdvihli na svetovú úroveň a boli tiež iniciátormi stavieb dodnes stojacich kúpeľných budov ako hotel Thermia Palace s balneoterapiou Irma, Kúpeľná dvorana (dnes expozícia Balneologického múzea) či liečebný ústav Pro Patria, ktoré sú dnes zaradené aj medzi nehnuteľné národné kultúrne pamiatky.
Winterovci zriadili aj nový kúpeľný park napojený na predchádzajúci park založený Erdödyovcami. Autormi úpravy kúpeľného a aj mestského parku boli v rokoch 1910 a 1911 budapeštiansky záhradný architekt J. Heim a drážďanský architekt W. Rohnick.
Po prejdení Kolonádovým mostom na Kúpeľný ostrov stoja v južnej časti parku kúpeľné budovy Thermia Palace, Irma, Napoleonské kúpele a Pro Patria. Hotel Thermia Palace a Irma sú postavené v secesnom slohu a v priebehu minulého storočia prešli obnovou. Okrem kúpeľných budov sa rekonštruoval aj priestor v ich exteriéri. Pozostáva s tvarovaných drevín, živých plotov lemujúcich cestičky, kobercových výsadieb kvetín, fontány a drobnej architektúry, ako sú vázy a sochy. Za hotelom Thermia Palace a Irma sú Napoleonské kúpele vystavané v klasicistickom slohu.
Svoje pomenovanie nesú od roku 1923, kedy ich takto pomenovali Winterovci. Súviselo to s vtedajšou popularitou francúzskych reálií, ktorá mala korene v spolupráci Francúzska a ČSR po prvej svetovej vojne. V priestore medzi nimi sa nachádza trávnikový parter a záhony kvetov. Stĺporadia budov vytvárajúce kolonádu sú lemované popínavými drevinami. Za Napoleonskými kúpeľmi má park prírodno-krajinársky ráz. V tejto časti je vysadená lipová aleja, uprostred ktorej vedie hlavná komunikácia. Následne sa v parku striedajú lúčne porasty s drevinami. S okolitou voľnou krajinou je park prepojený cez aleju z topoľa čierneho. V parku sa nachádza aj jazierko s termálnou vodou, kde sú vysadené vodné a močiarne rastliny.
V jazierku s termálnou vodou rastie tropické lekno viktória kráľovská, ktorá je špecifická svojimi kvetmi, ktoré sa otvárajú počas noci, kvitnú maximálne 2 dni a menia postupne farbu od snehovo-bielej až po tmavoružovú. Pozoruhodné sú aj listy, ktoré môžu mať priemer až 2 metre. Za Napoleonskými kúpeľmi park pokračuje lipovou alejou, uprostred ktorej vedie hlavná komunikácia. Do voľnej krajiny vedie z parku aleja z topoľa čierneho, dreviny prezentujúcej zaniknuté lužné lesy, ktoré pôvodne boli na jeho mieste. Z drevín v parku možno nájsť aj ginko dvojlaločné alebo rôzne kultivary magnólií. V areáli je aj mini zoo s kurovitým vtáctvom.
Park slúži kúpeľným hosťom a návštevníkom na relax a prechádzky, čo z neho robí jedno z obľúbených miest na trávenie voľného času v Piešťanoch.
Email: info@danielain.sk
Tel. č.: +421 905 330 414
+421 911 911 534
Park je voľne prístupný.