Park v Šarišských Bohdanovciach

Park v Šarišských Bohdanovciach

Národná kultúrna pamiatka park v Šarišských Bohdanovciach je krásnym príkladom obnovy parku vráteného späť do rúk pôvodných majiteľov.

Kaštieľ s parkom  v Šarišských Bohdanovciach patril rodine Kezcerovcov už od 17.storočia. Na začiatku 20.storočia vďaka Vojtechovi Keczerovi boli v parku vysadené v parku zaujímavé a cudzokrajné druhy drevín privezené z Viedne, čím sa park stal v danom regióne zaujímavý a výnimočný.

Po devastácii kaštieľa a parku v období socializmu sa na ich obnovu podujali potomkovia rodiny Keczer, ktorým bol kaštieľ vrátený spolu s parkom.

 

Druh:
historický park/záhrada
Forma ochrany:
Národná kultúrna pamiatka
Prevládajúci štýl:
Prírodno-krajinársky
Kraj:
Prešovský
Obec:
Šarišské Bohdanovce
Adresa:
Šarišské Bohdanovce 118
Nadmorská výška:
217 m.n.m.
Výmera:
1.5749 ha
Zaujímavosti v okolí:
Z parku v Šarišských Bohdanovciach odporúčame navštíviť Botanickú záhradu UPJŠ v Košiciach, ale aj menej známy park v Šemše.
N 48.8514492
E 21.3156431
Sprievodcovské služby
Bezbariérový prístup
Parkovisko
Vstup so psom na vôdzke
Toalety v blízkosti
Občerstvenie v blízkosti
Prenájom priestorov v parku
Svadobné a iné fotenie
Víkend otvorených parkov a záhrad

Z histórie

Pri kaštieli v Šarišských Bohdanovciach, ktorý je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu sa nachádza park, ktorý je tiež zapísaný v ÚZPF. Kaštieľ je postavený v prvej polovici 19.storočia. Je to jednopodlažná budova na obdĺžnikovom pôdoryse. Park s kaštieľom sa nachádzajú v severnej časti obce, sú prístupné po miestnej komunikácii, ktorá je vybudovaná na historickom podklade. Podľa historických máp bol hlavný vstup do parku vždy na rovnakom mieste, ako sa nachádza dnes.

 Kaštieľ a park boli až do znárodnenia vo vlastníctve rodiny Keczer, táto rodina vlastnila v obci majetky od 17.storočia. Začiatkom 20.storočia nadobudol kaštieľ a park do vlastníctva Vojtech Keczer s manželkou Emíliou, ktorý sa zaslúžil o rozkvet parku. Majetok v 20.storočí pozostával z hospodárskej časti, sadovej časti a okrasnej parkovej časti. Jednotlivé časti boli oddelené živým alebo dreveným plotom. Západnú hranicu majetku a zároveň parku tvorila a dodnes tvorí hlavná prístupová komunikácia k parku. Južná hranica majetku za ovocným sadom bola vymedzená sedliackymi majetkami. Východnú hranicu tvoril a dodnes tvorí Bohdanovský potok. Na druhej strane potoka sa nachádzal kaštieľ s hospodárstvom, dnes už nezachovaný. V období socializmu po znárodnení bola značná časť majetku zastavaná domami, v súčasnosti je aj tak veľmi rozsiahly 1,57 hektárový park značne oklieštený zo severnej a južnej strany. Podľa výskumu je park založený ako prírodne-krajinársky. Jeho komunikačná sieť, porastová štruktúra a druhové zloženie porastov nesú základné princípy zakladania romantizujúcich parkových kompozícií z druhej polovice 19.storočia.

Podľa veku drevín prebehli v porastovej obnove v zásade tri etapy. Prvá bola založenie parku, druhá etapa sa uskutočnila začiatkom 20. storočia a tretia etapa sa zrealizovala začiatkom 80-tych rokov 20.storočia. V druhej etape v roku 1910 sa úsilím Vojtecha Keczera vysadili v parku zaujímavé a cudzokrajné druhy drevín privezené z Viedne, čím sa park stal v danom regióne zaujímavý a výnimočný. Rekonštrukciou parku v tretej etape sa výsadbou posilnil porastový veniec stromov a krov a doplnil sa podrast predovšetkým stálozelenými drevinami. Výrazné solitérne dreviny boli ponechané. Od 80-tych rokov 20.storočia nebola vykonávaná žiadna ďalšia údržba až do 90-tych rokov, kedy bol park s kaštieľom v reštitúcii vrátený potomkom rodiny Keczer. Počas rokov neúdržby sa dostal park s kaštieľom do havarijného stavu. Po devastácii kaštieľa a parku v období socializmu sa na ich obnovu podujali potomkovia rodiny Keczer- Viera Ižáková s manželom Michalom. Úpravy v parku prebiehajú pod dohľadom metodikov KPÚ.

 

         

Opis parku

 Park s kaštieľom sa nachádzajú v severnej časti obce, sú prístupné po miestnej komunikácii, ktorá je vybudovaná na historickom podklade. Podľa historických máp bol hlavný vstup do parku vždy na rovnakom mieste, ako sa nachádza dnes.

Východnú hranicu tvoril a dodnes tvorí Bohdanovský potok. Na druhej strane potoka sa nachádzal kaštieľ s hospodárstvom, dnes už nezachovaný. V období socializmu po znárodnení bola značná časť majetku zastavaná domami. V súčasnosti má park rozlohu 1,57 ha. Podľa výskumu je park založený ako prírodne-krajinársky. Jeho komunikačná sieť, porastová štruktúra a druhové zloženie porastov nesú základné princípy zakladania romantizujúcich parkových kompozícií z druhej polovice 19.storočia.  Porastová štruktúra je sústredená po obvode parku a vytvára porastový veniec. Na vnútornej ploche sú rozmiestnené voľné porastové partie a solitérne dreviny. Park nemá priehľad do krajiny ani inú kompozičnú väzbu na okolie, je od nej oddelený a pohľadovo uzavretý. Súčasťou porastového venca v južnej časti parku po oboch stranách chodníka je aj torzo pôvodne tvarovanej živej steny, ktorá je dnes prerastená do obojstrannej aleje. Centrálna časť parku nadväzujúca na nástupnú plochu pred hlavným vstupom do kúrie je charakterizovaná voľnou trávnikovou plochou so solitérnymi vysokokmeňmi. 

Čo v parku rastie a žije

Park v Šarišských Bohdanovicich s jeho mimoriadne bohatou druhovou skladbou  možno zaradiť medzi dendrologicky najhodnotnejšie parky v regióne. Počtom zastúpených rodov, druhov a variet má park zbierkový charakter, ich dômyselné usporiadanie do porastových skupín vytvára usporiadanú priestorovú kompozíciu. Ide o celistvý areál, kde vzájomná väzba architektonického a sadovníckeho diela vytvára jeden integrálny celok a je významným urbanistickým súborom v krajine. 
 
V parku nájdeme tieto stromy: Pinus jeffreyi - borovica Jeffreyova, Pinus strobus - borovica hladká, Picea abies- smrek obyčajný, Picea pungens- smrek pichľavý, Picea omorika- smrek omorikový, Liriodendron tulipifera- ľaliovník tulipánokvetý, Catalpa bignonioides- katalpa bignóniovitá, Gleditsia triacanthos- gledíčia trojtŕňová, Salix alba tristis- vŕba biela smútočná, Populus tremula- topoľ osikový, Platanus acerifolia- platan javorolistý, Quercus robur- dub letný, Quercus palustris- dub močiarny, Acer pseudoplatanus ´Atropurpureum´- javor horský, Fagus sylvatica Atropurpurea pendula- buk lesný, Morus alba ´Pendula´- moruša biela, Magnolia sp.- magnólia, Cotinus coggygria- škumpa vlasatá

Súčasné využitie

Kontakt

Email: vholescakova@gmail.com
Telefón:+421 903 256 070

 

Naplánuj si cestu

autom - výjazd z diaľnice E50 na Lemešany, autobusom z Košíc, Prešova

Otváracie hodiny

po telefonickej dohode s majiteľom

Prístupnosť parku

Tento park, je prístupný pre verejnosť!