Kaštieľ v Modre, pôvodný mlyn, dal prestavať na vidiecke šľachtické sídlo v rolu 1912 cisársky kancelár Artur Polzer, ktorý zároveň premenil pôvodnú hospodársku záhradu na okrasnú záhradu s drobnými sochárskymi dielami a pravidelnou okrasnou výsadbou.
Z tohto obdobia pochádzajú aj pozoruhodné a jedinečné úpravy areálu ako aj záhrady kaštieľa: nenásilné prepojenie parku s prírodnou krajinou, uplatnenie progresívneho ovocinárstva, akcentovanie okrasných plôch a rastlín, dômyselná sústava napájania závlah a jazierka.
Pôvodný objekt kaštieľa pochádza z prelomu 16. a 17. storočia a slúžil ako obývaný mlyn. Stavba prešla postupne viacerými stavebnými úpravami a menila majiteľov. Kaštieľ nadobudol dnešnú podobu po romantickej úprave zo začiatku 20. storočia, kedy sa stal reprezentatívnym sídlom cisárskeho kancelára Arthura Polzera. Z tohto obdobia pochádzajú aj pozoruhodné a jedinečné úpravy areálu ako aj záhrady kaštieľa: nenásilné prepojenie parku s prírodnou krajinou, uplatnenie progresívneho ovocinárstva, akcentovanie okrasných plôch a rastlín, dômyselná sústava napájania závlah a jazierka.
V roku 1922 kúpil kaštieľ štát, pre potreby Štátnej vinárskej a ovocinárskej školy. Odvtedy bol areál a jeho osud spojený s osudom školy a k menu patriacemu školskému majetku. Po roku 1922, kedy sa do budovy presťahovala stredná vinohradnícka škola s vyučovaním záhradníctva, boli na ploche záhrady realizované zásahy, ktoré boli podriadené potrebám školy a vyučovania: vtedajší riaditeľ Adolf Fischer urobil viaceré dosadby cudzokrajných drevín (ginkgo biloba, mišpula, dula a i.). Plocha sa stala postupne menšou zbierkovou záhradou pre potreby školy najmä po roku 1938, kedy sa sem presťahovala stredná záhradnícka škola z Malinova. Od začiatku fungovania školy boli v západnej časti okrasnej záhrady umiestnené skleníky a vykonávala sa tu činnosť súvisiaca s výučbou vinohradníctva a záhradníctva.
Kaštieľ bol v roku 1963 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. V súčasnosti je pamiatka vo vlastníctve Bratislavského samosprávneho kraja a slúži ako sídlo Malokarpatského osvetového strediska a kreatívneho a dokumentačného centra regionálnych tradícií vrátane digitalizačného pracoviska.
Záhrada je situovaná za objektom kaštieľa, tiahne sa východným smerom, jej plocha využíva v severnej časti priestor údolia a v južnej časti terénny strmý svah. Tvoria ju dve časti: okrasná záhrada s parkovou úpravou a voľná krajina. Budova kaštieľa nie je a ani nikdy nebola kompozične včlenená do parku. Parková úprava je výlučne v severozápadnej časti plochy záhrady. Tento parkový charakter narúša v severnej časti záhrady výsadba ovocných stromov (jablone v tvare štíhleho vretena ), skleníky a obslužné budovy. Na východnom konci parkovej úpravy je elipsovité jazierko, za ním severovýchodne prechádza záhrada vo voľný porast a jej parková úprava sa pomaly stráca.
Južnú časť pozemku tvorí takmer v celej dĺžke strmý svah zalesnený náletovým porastom s niekoľkými umelo urobenými rovinatými terénnymi zlomami. Strmý svah pokračuje aj smerom popri objekte kaštieľa. Je ukončený schodmi, ktoré vedú pred nástupný priestor areálu. Dominantným prvkom tejto časti záhrady je oválne jazierko v strede s ostrovčekom kruhového tvaru a vzrastlým stromom.
Druhová skladba drevín vychádza z pôvodných druhov. Formálna časť, partery sú z pôvodných krušpánov /Buxus sempervires/, počas rekonštrukcie boli dopĺnené tismi /Taxus baccata/. Existujúce solitérne ihličnany /Taxus baccata a Thuja occidentalis/ sa rovnako nachádzajú vo formálnej časti, v prírodnej časti sú dominantami napr. ginko /Ginkgo biloba/, cezmína /Ilex aquifolium/, tuja /Thuja occidentalis/ a iné. Kultúrne rastliny prechádzajú vo svahoch v okolí umelej vodnej plochy do porastov prirodzenej vegetácie I. a II. vegetačného stupňa. Vyššie kry sú v zastúpení napr. magnólie /Magnolia x soulangeana/. Nižšie kvitnúce kry - ruže. Výrazným je zastúpenie ovocných drevín, zachovali sa pôvodné jablone pestovane na palmete, novovysadené druhy jabloní a hrušiek.
Obnovená záhrada slúži ako oddychové a kultúrne miesto pre obyvateľov Modry a návštevníkov. Tí sa tu môžu stretávať na rôznych podujatiach, workshopoch, ochutnávkach, tvorivých dielňach, seminároch a pri iných komunitných príležitostiach alebo si len posedieť v záhrade a oddychovať.
Malokarpatské osvetové stredisko v Modre
Horná ulica č. 20
900 01 Modra
033/643 34 89
moska@moska.sk
PO-ŠTV: 8:00 – 15:00
PIATOK: 8:00 – 12:00 a počas kultúrnych podujatí v kaštieli.