Najmohutnejším a najstarším stromom v Budatínskom parku je impozantne pôsobiaca lipa veľkolistá. Rastie v jeho juhozápadnej časti a má obvod kmeňa 620 cm a výšku 27 m. Jej vek sa odhaduje na 350 rokov. Platan javorolistý s obvodom kmeňa 603 cm vo veku 270 rokov, ktorý nájdeme na juhozápadnom rohu hradného múru, zvíťazil v roku 2016 v celoslovenskej ankete Strom roka. V roku 2017 skončil na deviatom mieste zo šestnástich zúčastnených stromov v medzinárodnej súťaži Európsky strom roka.
Budatínsky hrad je jednou z najstarších stojacich architektonických pamiatok na území mesta Žilina. Stredoveký hrad vznikol na sútoku Váhu a Kysuce v 2. pol. 13. storočia. V 16. storočí bolo bezprostredné okolie hradu upravené ako záhrada, boli tu vysadené aj lipy. Bola tu kvetinová a úžitková časť pre pestovanie zeleniny a ovocia. Majitelia postupne prispôsobovali jeho vzhľad dobovému vkusu. V roku 1745 prebehli veľké úpravy parku za grófa Jána Suňoga, vysadili sa cudzokrajné dreviny, najmä platany. Vznikla aj lipová aleja situovaná na hlavnej kompozičnej osi parku od zámku po rieku Kysucu. Park získal terajší charakter v polovici 19. storočia. Bol koncipovaný v prírodno-krajinárskom slohu. Park bol až do II. svetovej vojny dobre udržiavaný posledným súkromným majiteľom hradu grófom Gejzom Čákim. V prvých rokoch po vojne bolo v objekte hradu umiestnené vojsko, neskôr mal v areáli parku sklady a výrobu betónu Mestský stavebný podnik a v jeho severozápadnej časti boli súkromné záhrady. Považské múzeum dostalo do správy hrad spolu s parkom v roku 1954. V rokoch 2009 - 2010 prešiel park zásadnou revitalizáciou, ktorá mu dodala súčasný atraktívny vzhľad.
Budatínsky park je najstarším parkom v Žiline a širokom okolí. Jeho história je spätá s osudom hradu. Predstavuje historický park komponovaný v prírodno – krajinárskom štýle. Rozkladá sa okolo Budatínskeho hradu, na sútoku riek Váh a Kysuca. V súčasnosti je v správe Považského múzea, ktoré v areáli hradu a parku organizuje viacero vyhľadávaných kultúrnych a vzdelávacích podujatí pre verejnosť. Prostredie parku predstavuje prírodný prvok s vysokou druhovou rozmanitosťou živočíchov. Pestré je najmä druhové zloženie vtáčích spoločenstiev. Zistilo sa tu až 28 hniezdiacich druhov.
Kostru parku tvoria stáročné exempláre líp veľkolistých, platanov javorolistých a javorov horských, ktoré dominujú ako solitéry najmä na južnom trávnatom priestranstve pri brehu Váhu. Zaujímavý habitus majú torzá topoľov čiernych obrastených brečtanom. Lesnatejší charakter má park na západe a severe, kde prevažujú okrem lipovej aleje bresty horské, javory mliečne a javory poľné. Z ihličnatých druhov sú vysadené tisovce dvojradé a limby. Novými prírastkami na centrálnom priestranstve je ginko dvojlaločné, ľaliovník tulipánokvetý a dub červený. Spolu rastie v parku vyše 30 druhov stromov v počte vyše 300 exemplárov.
Prostredie parku predstavuje v kultúrnej krajine prvok s pomerne vysokou priestorovou i druhovou rozmanitosťou. Táto rôznorodosť sa odráža aj v pestrom druhovom zložení vtáčích spoločenstiev. Zistilo sa tu až 28 hniezdiacich druhov vtákov. Ich podstatnú časť tvoria tzv. dutinové hniezdiče (napríklad ďateľ hnedkavý, žlna zelená, muchárik bielokrký, krutihlav hnedý i sýkorky). Dôležitým predpokladom pre ich trvalú existenciu a rozmnožovanie sú dutiny koncentrované najmä v kmeňoch a hrubších konároch líp. Významnou zložkou vtáčej ríše v parku sú aj druhy, ktorých hniezdne prostredie tvorí krovinná resp. vyššia bylinná etáž (napríklad drozd plavý, penica slávikovitá, pinka lesná). Zo sov tu pravidelne hniezdi myšiarka ušatá a objavuje sa tu i sova lesná. Triedu plazov zastupujú dva druhy hadov – užovka obojková a užovka hladká. Nachádzajú tu optimálne ekologické podmienky pre svoju existenciu a rozmnožovanie.
Do Budatínskeho parku, pod košaté stromy a obzvlášť pod exoticky vyzerajúce platany, chodia radi ľudia z celej Žiliny. Na piknik, odpočinúť si, v zime na bežky alebo sa poprechádzať. Je to obľúbené miesto každodenného oddychu a športovania, kde sa dajú vychutnať romantické výhľady na zeleň a hrad.
Tel.: +421 41 500 15 11 (pracovné dni 8.00 – 15.00 hod.)
E-mail: muzeum@pmza.sk
Máj – September: 6:00 – 22:00
Október – Apríl: 7:00 – 18:00
vstup do parku je bezplatný