Botanická záhrada v Banskej Štiavnici

Botanická záhrada v Banskej Štiavnici

V Banskej Štiavnici, mestu zapísanému v UNESCO, sa isto oplatí navštíviť aj Botanickú záhradu, v ktorej ohurujú svojou veľkosťou sekvojovce mamutie aj cédre.

Druh:
arborétum/botanická záhrada
Forma ochrany:
Chránený areál
Prevládajúci štýl:
Prírodno-krajinársky
Kraj:
Banskobystrický
Obec:
Banská Štiavnica
Adresa:
Botanická záhrada sa nachádza v intraviláne mesta, v tesnom susedstve Strednej lesníckej školy, východne od Radničného námestia a Námestia sv. Trojice.
Nadmorská výška:
640 m.n.m.
Výmera:
7 ha
Zaujímavosti v okolí:
Starý zámok v Banskej Štiavnici, Kalvária, Počúvadlo - jazero, Banka lásky - Dom A. Sládkoviča
N 48.4596229
E 18.8992228
Informačné tabule
Bezbariérový prístup
Svadobné a iné fotenie
Víkend otvorených parkov a záhrad
Múdre stromy

Z histórie

Botanická záhrada v Banskej Štiavnici  vďačí za svoj vznik H. D. Wilchensovi – prvému profesorovi lesníctva na Baníckej akadémii. Jeho myšlienku však začal realizovať až Rudolf Feistmantel, profesor lesníctva, ktorý pre potreby Lesníckeho ústavu v roku 1838 zabezpečil kúpu budovy Fortúny s priľahlými pozemkami, na ktorých v rokoch 1838 – 1839 vysadil prvé dreviny.

Do roku 1844 bolo v dolnej časti botanickej záhrady vysadených takmer 500 sadeníc domácich a cudzokrajných stromov a kríkov. Pre návštevníkov mesta a verejnosť je zvlášť atraktívna časť botanickej záhrady, ktorá bola založená v roku 1859, kedy boli v areáli budov Baníckej a lesníckej akadémie vysadené prvé sadenice zaujímavých drevín. Do dnešnej podoby sa botanická záhrada začala formovať po roku 1868 zásluhou pomocného profesora Ferdinanda Illésa, ktorý zabezpečil vysadenie celých skupín domácich drevín a záhradu sprístupnil návštevníkom vybudovaním siete chodníkov a cestičiek. V roku 1880 profesor Ľudovít Fekete zostavil projekt vysadenia botanickej záhrady cudzokrajnými drevinami a v tomto období boli na území botanickej záhrady vysadené dreviny ako sekvojec mamutí, céder libanonský, céder sivý, tuja riasatá a iné. V súčasnosti možno v botanickej záhrade obdivovať 200 druhov drevín. V roku 1919, po zrušení akadémie, prešla botanická záhrada pod správu pod správu Strednej lesníckej školy a od roku 1958 nesie štatút chráneného areálu.

http://www.unesco-slovakia.sk/sk/kulturne-pamiatky/banska-stiavnica/pamiatky-mesta

Opis parku

Botanická záhrada v Banskej Štiavnici má dve časti: staršiu - Dolnú botanickú záhradu a mladšiu Hornú botanickú záhradu.  Staršia - dolná je menej známa a aj menej zachovalá. Patrila k nej aj budova Fortuna, ktorá nás víta po ľavej strane Banskej Štiavnice - pri príchode z Podhoria. V tejto budove boli umiestnené lesnícke katedry spomínanej akadémie.

Dolnú botanickú záhradu vysadil po roku 1810 H. Wilkens (profesor lesníctva na banskej akadémii) ako súčasť lesníckeho inštitútu. Výsadbu dokončil profesor Schwarz.

Hornú botanickú záhradu začal zriaďovať profesor Wagner v roku 1847, ktorý tu najskôr zriadil škôlku, v ktorej pestoval sadenice stromov. Prvý plán na skutočnú botanickú záhradu vypracoval v roku 1868 profesor Ferdinand Illés. Neskôr sa zveľaďovaniu venovali najmä prof. Ľ. Fekete a E.Vadas.

Obe botanické záhrady sú vysadené rôznymi domácimi a cudzokrajnými drevinami. Určite najpozoruhodnejšou je sekvoja obrovská (niektorí autori uvádzajú mamutia), ďalej pseudoplatan, céder atlantický, kôrovník amurský, kryptoménia japonská a ďalšie, celkove asi 250 druhov cudzokrajných drevín. Záhrada zaberá plochu 3,45 ha. V záhradách je niekoľko malých pamätníkov pripomínajúce rôzne príležitosti. Dominantným je busta Andreja Sládkoviča.

http://cestydobs.blogspot.com/2011/03/10-botanicke-zahrady-v-stiavnickych.html

Čo v parku rastie a žije

V Botanickej záhrade v Banskej Štiavnici možno obdivovať  dreviny pochádzajúce zo šiestich floristických oblastí sveta – eurosibírskej, čínsko-japonskej, západno-ázijskej, stredoázijskej, mediteránnej atlantickej severoamerickej a pacifickej severoamerickej. Mimoriadne cenné sú najmä: sekvojovec mamutí a nádherné exempláre cédra libanonskéhocédra atlantického. Z opadavých druhov sú v záhrade najbohatšie zastúpené javory a duby, z ihličnanov borovice, jedle a smreky.

http://www.banovecko.eu/index.php/350-261-2017

 

Súčasné využitie

Botanická záhrada je zameraná na vzdelávanie a výchovu k pozitívnemu vzťahu k prírode a ochrane životného prostredia.

Dnes je banskoštiavnická botanická záhrada v správe Strednej odbornej školy lesníckej, ktorá zabezpečuje jej ďalší rozvoj a výsadbu nových exemplárov drevín z celého sveta.

Kontakt

Stredná odborná škola lesnícka Banská Štiavnica

Akademická 16 , 969 01, Banská Štiavnica

tel. 045/691 1131-32

e-mail: soslbs1@gmail.com

Naplánuj si cestu

Do Botanickej záhrady v Banskej Štiavnici je možné sa dostať autom, autobusom alebo vlakom.

Otváracie hodiny

Pre verejnosť je sprístupnená Horná botanická záhrada a jej otváracia doba je nasledovná:

  Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Nedeľa
1. 1. - 30. 4. od 8:00- do 18:00 hod.    
1. 5. - 15. 9.   od 8:00 - 20:00 hod.  
16. 9. - 31. 12. od 8:00 - do 18:00 hod.    

 

Prístupnosť parku

Tento park, je prístupný pre verejnosť!