Historický park Pruské
Historický park je súčasťou exteriéru SOŠ Pruské, certifikovanej prírodnej záhrady.
Druh:
historický park/záhrada
Forma ochrany:
Národná kultúrna pamiatka
Prevládajúci štýl:
Prírodno-krajinársky
Adresa:
Historický park v Pruskom je súčasťou exteriéru Strednej odbornej školy v Pruskom.
Nadmorská výška:
252 m.n.m.
Zaujímavosti v okolí:
Hrad Vršatec, náučný chodník Vršatec, Múzeum Bielych Karpát v obci Bohunice
N 49.0284343
E 18.2093547
Víkend otvorených parkov a záhrad
Opis parku
Kedysi park pozostával z dvoch častí. Dolná časť (2,5 ha) so skleníkom z roku 1859 úplne zanikla. Na jej mieste stojí Základná škola, Kultúrny dom a multifunkčné ihrisko. Z celého parku zostali iba viaceré solitéry: dve prekrásne košaté lipy s obvodom 375 cm pred vchodom do dvora školy a jeden červený buk. K tejto časti parku patril aj ovocný sad. Horná časť parku (4 ha) sa nachádza v okolí kaštieľa. V tejto časti sú viaceré nepoužívané antukové ihriská a zeleninová záhrada.
Kaštieľ bol pôvodne renesančný s klasicistickou prestavbou štvorcového pôdorysu, ktorý uzatvára štvorcové nádvorie grotta (kaplnka) - z tufového kameňa pivnice.V blízkosti grotty, v torze, nad nimi vedie parkový chodník koniarne Podhradský potok je to využitý prírodný prvok, zdobí vstupnú časť do areálu, brehy sú spevnené opracovanými kamennými kvádrami s pôsobivým kladením, bez vencov. Dno potoka je yložené kameňom. Časť potoka preklenutá kamennou klenbou, povrch tvorí zatrávnený oplotenie - pôvodný plný murovaný omietnutý plot.
V parku sa nachádza pohrebisko - miesto posledného odpočinku zosnulých sestier Kongregácie Dcér najsvätejšieho spasiteľa z obdobia, kedy tu pôsobil tento rád (po roku 1946).
Historický parkový areál má celkovú rozlohu 6,65ha, z toho samotný zachovaný historický park má rozlohu 4,2ha a nádvorie 1764m2. Zachovaná historická časť má charakter prírodno-krajinárskeho parku. Jeho jedinečnosť spočíva v svahovitej polohe s výhľadmi do krajiny, ktorý ostro kontrastuje s údolnou polohou pozmenenej časti. Svah má priaznivú južnú expozíciu, pričom najväčší severný cíp má oproti kaštieľu z 18. storočia prevýšenie 30m, oproti najnižšie položenému bodu až 38m. Park je založený na prírodných prvkoch a na pohľadoch do certifikovanej prírodnej záhrady, areálu SOŠ a výhľadu na Strážovské vrchy.
Čo v parku rastie a žije
Park je externou súčasťou areálu školy. Rastú v ňom, s nepravidelným pôdorysom prevažne listnaté stromy v zastúpení: lipa (Tilia), javor (Acer), jaseň (Fraxinus), agát (Robinia), dub (Quercus), brest (Ulmus). V V V parku rastie breza bradavičnatá (Betula Pendula) s obvodom kmeňa 200cm, platan (Platanus) s obvodom kmeňa 350cm, ľaliovník (Liriodendron) s obvodom kmeňa 250cm a pagaštan (Aesculus) s obvodom kmeňa 290cm. Dendrologická skladba parku s podrastom lúčnych porastov ovplyvnila prítomnosť niektorých druhov vegetácie: zo skupiny vstavačovité („orchidey“) – Orchidacea, prilbovka biela - Cephalanthera damasonium, prilbovka dlholistá - Cephalanthera longifolia, kruštík modrofialový - Epipactis purpurata, vstavač vojenský – Orchis militaris, orlíček obyčajný Aquilegia vulgaris. V okrajovej, juhozápadnej časti parku sú vysadené rýchlorastúce energetické dreviny: vŕba – Salix, topoľ – Populus, brest – Ulmus, jelša – Alnus. Rovnako aj uvedené energetické dreviny vplývajú na druhovú rastlinnú a živočíšnu rozmanitosť. Škola ich získala úspešnou realizáciou Enviroprojektu za rok 2016 pod názvom „Škola, ktorej to myslí EKO-LOGICKY.“
Súčasné využitie
Po roku 1954 bola z kaštieľa zriadená záhradná škola, v súčastnosti sú jeho priestory a okolie využívane žiakmi Strednej odbornej školy poľnohospodárskej.
Kontakt
Stredná odborná škola
Pruské 294
018 52 Pruské
č.t.: 042/4492 532
info@sospruske.sk
Naplánuj si cestu
Do parku v Pruskom je najlepšie sa dostať autom ( výpadovka z D1 v meste Ilava), autobusom z mesta Ilava alebo Púchov
Otváracie hodiny
Park je otvorený non-stop.
Prístupnosť parku
Tento park, je prístupný pre verejnosť!