Kaštieľ a park sa nachádzajú v centre obce Tomášikovo, situované sú na ľavej strane štátnej cesty č.507. Pôdorys parku má nepravidelný tvar, ktorý je do značnej miery ovplyvnený prírodnou konfiguráciou terénu a vodným tokom Čiernej vody tvoriacim jeho východnú hranicu.
Kaštieľ v Tomášikove je významným dielom barokovo-klasicistickej architektúry, postavený na základoch staršieho, renesančného kaštieľa zo 17. storočia. Hlavná budova je jednoposchodová, v strede s rizalitom a pilastrami členiacimi múr. Rozľahlé nádvorie lemujú prízemné hospodárske budovy.
Vlastník kaštieľa a priľahlého parku dvorský kancelár František Esterházy v roku 1763 poskytol svoje sídlo v Tomášikove k dispozícii sirotincu pre potomkov šľachticov padlých v službách Márie Terézie. Prvá ustanovizeň tohto typu v Uhorsku pôsobila v kaštieli necelé dve desaťročia. Siroty neskôr nahradili väzni. Počas rokov fungovania sirotinca a väzenia len ťažko možno predpokladať existenciu koncepčne formovaného parku. K jeho založeniu (či obnove) mohlo dôjsť až po odsune väzňov ku koncu 18. storočia, alebo neskôr.
Najväčšie škody utrpel park v novembri 1944, počas prechodu nemeckých jednotiek. Nemci v súčinnosti s miestnou organizáciou „šípových krížov“ (nyilaskeresztesek, nyilasok) vyrúbali mohutné platany a ich kmene použili pri stavbe protitankových prekážok. Z jedlí stavali dočasné mosty v Tomášikove a Jahodnej, neskôr vyhodené do vzduchu. Vyrúbané boli gledíčie a a lipy vysadené pri kaštieli.
Po vojne a odchode posledných súkromných vlastníkov panstva – Virgilia Cereseta a jeho manželky Heleny Esterházyovej – bol areál prevedený pod štátnu správu.
Pôdorys parku má nepravidelný tvar, ktorý je do značnej miery ovplyvnený prírodnou konfiguráciou terénu a vodným tokom tvoriacim jeho východnú hranicu. Plošný rozsah parku, ktorý je zakreslený na katastrálnej mape pochádzajúcej z roku 1890, kedy mal objekt najreprezentatívnejšiu podobu, sa do súčasnosti nezachoval a jeho rozloha sa zmenšila.
Počas historického vývoja sa ustálilo členeie parku na reprezentatívnejšie časti, ktoré nadväzovali na kaštieľ a na takmer prírodné plochy, ktoré boli začlenené do parku. Ploche pred kaštieľom, ktorý tvorí trávnatá plocha, dominuje dub letný, o ktorom sa traduje, že ho posadila cisárovná Mária Terézia, na základe čoho je odhadovaný vek stromu na 250 rokov. Plošne najrozsiahlejší celok je naviazaný na tok Čiernej vody a jej ramena a je tvorený mozaikou porastov s charakterom lesa a otvorených lúčnych priestorov. Parkom prechádza sieť chodníkov a mostíkmi je možné prejsť cez vodné toky.
Druhové zloženie drevín v parku vychádzalo v prvom rade z pôvodných, stanovište prirodzených drevín. Najpočetnejším druhom je jaseň štíhly (Fraxinus excelsior). Druhým najpočetnejším druhom je lipa veľkolistá (Tilia plathyphyllos) spolu s lipou malolistou (Tilia cordata) a lipou obyčajnou (Tilia x vulgaris). Hojne sú zastúpené druhy javorov - javor horský, javor mliečny a javor poľný (Acer pseudoplatanus, Acer platanoides, Acer campestre).
V duchu prírodno-krajinárskeho slohu bolo toto pomerne chudobné druhové zloženie pre potreby architektonického riešenia a estetické pôsobenie obohatené aj o niektoré introdukované druhy. Za zmienku stojí hlavne skupina tisovca dvojradého vysadená v severovýchodnej časti pri brehu ramena Čiernej vody. Pôvodná skupina mala podľa dostupných údajov 11 jedincov, do súčasnosti sa v parku zachovalo 7 jedincov.
V parku sa nachádza niekoľko mohutných a zaujímavých stromov, niektoré dosahujú úctyhodné rozmery s obvodmi kmeňa nad 300 cm. Najväčším stromom je dub letný (Quercus robur ) s obvodom 830 cm, ktorý rastie vo východnej časti územia. Ide o mohutný, zdravý strom s impozantnými rozmermi, priemer koruny dosahuje vyše 30 m.
Park je využívanú na rekreáciu obyvateľov a návštevníkov obce
Obecný úrad, Hlavná č. 319, 925 04 Tomášikovo
Tel.:+421/ 31/ 78 55 231, +421/ 31/ 78 55 284
Fax:+421/ 31/ 78 55 961
otvorený bez obmedzenia