Kúpeľný park v Trenčianskych Tepliciach je výnimočný nielen svojou rozlohou (18 ha), ale i množstvom jedinečných drevín, ktoré sa tu nachádzajú.
Oficiálne založenie kúpeľného parku sa datuje od roku 1848, kedy bola vysadená parková aleja, ktorá sa predĺžila až po Dolnú Štubňu. V parku postavili dom pre záhradníka a skleníky. Celý park sa vzorne udržiaval, pribudla aj fontána a premostili sa prechody cez rieku Žarnovicu (dnes jej názov Teplička). Po prvej svetovej vojne vybudovali v parku termálne kúpalisko.
Podľa starej povesti liečivé pramene objavil chromý pastier pri hľadaní zatúlanej ovečky. Našiel malé jazierko s horúcou vodou, z ktorého sa šíril sírový zápach a po niekoľkých kúpeľoch v ňom sa uzdravil.
Miestne teplé pramene museli poznať už začiatkom nášho letopočtu germánske kmene Markomanov a Kvádov, ktoré tu žili. Poznali ich zrejme i rímske légie (nápis na trenčianskej hradnej skale z roku 179). Prvá písomná zmienka o prameňoch však pochádza až z roku 1247. Od 13. do 19. storočia patrilo územie Trenčianskych Teplíc s termálnymi prameňmi majiteľom Trenčianskeho hradu.
Najväčšiu zásluhu na rozvoji kúpeľov mala rodina llésházyovcov, ktorej patrili 241 rokov. V tom čase boli kúpele jednými z najvýznamnejších v Rakúsko-Uhorsku. V roku 1835 kúpil kúpele viedenský finančník Juraj Sina, ktorý ich prebudoval a zmodernizoval. Jeho syn Šimon dal postaviť hotel a rozšíril kúpeľný park, jeho dcéra Ifigénia nechala v roku 1888 pristaviť k zrkadlisku Sina najvzácnejšiu historickú pamiatku zachovanú dodnes, turecký kúpeľ Hammam v orientálnom maurskom slohu. Koncom 19. storočia začína v mestečku komplexná kúpeľná liečba. V roku 1909 boli kúpele predané maďarskej akciovej spoločnosti, no už v roku 1918 po prvej svetovej vojne sa majiteľom stala Československá akciová spoločnosť. Tá sa v roku 1995 pretransformovala na akciovú spoločnosť Kúpele Trenčianske Teplice, a.s., ktorá vlastní kúpele dodnes.
V kúpeľnom parku sa nachádza "Labutie jazero". Už dávno sa v ňom však nekúpe a vodná plocha slúži ako domov vodným kačkám, labutiam i množstvu rýb. Kačky strácajú plachosť a behajú po cestičkách a stávajú sa atrakciou pre turistov.
Taktiež sa v parku nachádzajú pamätníky obetí 1. a 2. svetovej vojny.
V parku sú vysadené rôzne dreviny - ľaliovník tulipánokvetý, platany, metasekvoje, gledície a ďalšie cudzokrajné dreviny. V parku je označených 15 vzácnych alebo zaujímavých stromov. Na ostrovčeku jazera nájdeme chránený strom tisovec dvojradový, ktorý obľubuje močaristé prostredie. Zaujímavým stromom je i dvestoročná lipa malolistá.
Na kúpeľný park s jazierkom nadvädzuje lesopark, ktorý prechádza do rozľahlého lesa, bohatého na zver, huby a lesné plody.
Kúpele sa snažia zvelaďovať park, a to aj vysadzovaním nových stromov.
Dnes je kúpeľný park kultúrnou pamiatkou a na jeho území je zriadená botanická záhrada so zameraním na pestovanie cudzokrajných rastlín.
.
Kúpele Trenčianske Teplice, a.s.
T.G.Masaryka 21
914 51 Trenčianske Teplice
Info centrum kúpeľov
Mob.: +421/905 840 724
e-mail: kultura@slktn.sk
Park je otvorený nepretržite.