Bardejovské kúpele – kúpeľný park

Bardejovské kúpele – kúpeľný park

Bardejovské kúpele patria k najkrajším kúpeľným mestečkám na Slovensku a kúpeľný park je považovaný za najstarší kúpeľný park na Slovensku. Vyhľadávanou atrakciou parku v Bardejovských kúpeľoch je aj „Lávka priateľstva“, ktorá patrí medzi 5 najdlhších drevených lávok na Slovensku.

Druh:
kúpeľný park
Forma ochrany:
Národná kultúrna pamiatka
Prevládajúci štýl:
Zmiešaný
Kraj:
Prešovský
Obec:
Bardejov
Adresa:
Nachádza sa v prekrásnom údolí neďaleko Bardejova, v minulosti to bolo samostatné mestečko, dnes je to už mestská časť Bardejova.
Nadmorská výška:
325 m.n.m.
Výmera:
30 ha
Zaujímavosti v okolí:
Priamo v areáli kúpeľov môžete navštíviť skanzen (Múzeum ľudovej architektúry), Náučný chodník Čierna mláka, prehliadky mesta Bardejov (zapísaného v zozname UNESCO)
N 49.3311260
E 21.2695537
Informačné tabule
Náučný chodník
Sprievodcovské služby
Bezbariérový prístup
Parkovisko
Vstup so psom
Toalety
Ihrisko a iné športoviská
Občerstvenie
Svadobné a iné fotenie

Z histórie

Prvé zmienky o prírodných prameňoch v tejto oblasti pochádzajú z polovice 13. storočia. Začiatky stavebných aktivít v Bardejovských Kúpeľoch však možno spoľahlivo datovať do obdobia druhej polovice 17. storočia, keď mesto vybudovalo pri prameňoch hostinec. V roku 1768 stálo pri hostinci niekoľko drevených kabín s vaňami. Tento archívny údaj je najstarším dôkazom o využívaní prírodnej kyselky na kúpeľnú liečbu. V roku 1777 postavili najstarší známy kúpeľný objekt – tzv. Tahy dvor, ktorý stojí dodnes. O desať rokov neskôr mali kúpele ubytovací hostinec a 12 drevených objektov.

 

V roku 1795 Pál Kitaibel uskutočnil detailný rozbor minerálnych vôd a zároveň dôraz kládol nielen na ich správne využitie, ale aj ochranu okolitej krajiny. K prvému rozkvetu kúpeľov došlo začiatkom 19. storočia, keď informácie o liečivých účinkoch upútali pozornosť rakúskej, uhorskej a poľskej šľachty. Liečebné pobyty cisárovnej Márie Lujzy, druhej manželky cisára Napoleona, v roku 1809, ruského cára Alexandra v roku 1821 a neskôr Alžbety Rakúskej urobili kúpeľom veľkú reklamu. Viaceré šľachtické rody si tu dali postaviť súkromné kúpeľné vily.  Nečakaný úpadok kúpeľov priniesol ničivý požiar v roku 1856. Druhý dych nabrali kúpele koncom 19. storočia. Vybudovali sa nové liečebné domy Szecsényi (1893), Deák (1895) a Alžbeta (1897) a mnohé kúpeľné vily. Dobové slohy zastupuje novoklasicizmus, secesia a eklekticizmus.

Opis parku

Kúpeľný park bol a aj je širokospektrálnym zázemím kúpeľného života a sceľujúcim prvkom samostatných stavebných objektov do jedného celku. Kompozícia kúpeľného parku sa odvíja od pozdĺžnej údolnej osi s hlavnou komunikačnou trasou. Jej priame pokračovanie pozdĺž potoka prerušila výstavba liečebného domu Alžbeta. Jeho architektúra dosiaľ uzatvára hlavný osový priehľad. Rovinatá plocha v údolí po oboch stranách postupne prechádza do svahov. V údolí sú porasty rozmiestnené voľnejšie a sú nižšie, kým po oboch stranách sa zahusťujú, až prechádzajú do lesa a ich kompaktná zelená hmota údolie uzatvára. Aj plocha v uzávere údolia postupne stúpa.

Pri vstupe do kúpeľného parku zaujmú moderne upravené plochy. V čistých trávnikových plochách sú zahustené záhony s výsadbou okrasných kríkov, solitérne dreviny i väčšie skupiny stromov. Všetko dopĺňajú moderné prvky drobnej architektúry – fontány, lavičky, kolonáda... Bardejovské Kúpele patria k najkrajším kúpeľným mestečkám na Slovensku. V centrálnej časti kúpeľného parku, kde je najviac historických stavieb, sú úpravy pravidelné s tvarovanými živými plotmi, ornamentálnymi záhonmi letničiek, sú tu farebné kvetinové variácie aj početné kvitnúce stromy.

http://www.banovecko.eu/index.php/336-17-1-2017

Čo v parku rastie a žije

Zakladanie kúpeľného parku sa začalo zásahmi a pretváraním pôvodných krajinných a lesných porastov a doplnené bolo výsadbami v bezprostrednom okolí novopostavených liečebných domov, kde vznikli plochy s kvitnúcimi stromami a kríkmi, často tvarovanými, avšak, čo je najpodstatnejšie, bolo tu veľa kvetinových záhonov. Tento trend sa v úpravách pri historických stavbách v Bardejovských Kúpeľoch udržiava dodnes. Kvitnúce záhony park žiarivo ozvláštňujú a dodávajú mu punc veľkoleposti a honoru. Pri novodobých úpravách kvetinové záhony nahradili kvitnúcimi kríkmi, ktoré pôsobia prírodnejším dojmom. Akcent sa tu dosahuje uplatnením variet drevín s farebnými listami. Lipová aleja lemujúca prístupovú cestu od Bardejova sa v parku postupne mení na zmiešané aleje a prerušovane zaniká v malých úpravách viazaných na jednotlivé objekty.

http://www.banovecko.eu/index.php/336-17-1-2017

Súčasné využitie

​Kúpeľný park s minerálnymi prameňmi a viacerými prechádzkovými trasami poskytuje pre návštevníkov nielen tiché, ale aj esteticky podnetné prostredie.

Pre návštevníkov je pripravený veľmi zaujímavý náučný okruh, ktorý má nasledujúce zastavenia:

  1. ZASTAVENIE: ALŽBETÍNSKY PARK, PAMÄTNÍK – BRONZOVÁ SOCHA SISI - V Bardejovských kúpeľoch sa liečila aj cisárovná Sissi, na jej pamiatku je postavená v Alžbetínskom parku postavená bronzová socha, ktorej autorom je maďarský umelec Július Donáth
  2. ZASTAVENIE: LÁVKA PRIATEĽSTVA- Lávka priateľstva je dlhá 54,2 m a výška jej veže je 11,6 m. Autorom lávky je český záhradný architekt Ivar Otruba, do prevádzky ju uviedli v roku 2011. Svojou netradičnou dĺžkou sa stala jednou z dominánt kúpeľov a častým cieľom fotografovania. V čase otvorenia patrila medzi päť najdlhších drevených lávok na Slovensku.
  3.  ZASTAVENIE: NAD KÚPALISKOM - Pod lesom na samom okraji Bardejovských kúpeľov sa nachádza letné kúpalisko
  4. ZASTAVENIE: KYSLÍKOVÁ DRÁHA - Pôvodná kyslíková dráha bola vybudovaná v roku 1974. Obnovená a znovu sprevádzkovaná bola od roku 2014. Má dĺžku 1 km a je na nej štrnásť stanovíšť, na ktorých sú relaxačné a pohybové cvičenia. V súčasnosti slúži kúpeľným hosťom a všetkým návštevníkom, ktorí si chcú zacvičiť, ale aj tým, ktorí radi trávia svoj voľný čas príjemnými prechádzkami v lesnom prostredí.
  5. ZASTAVENIE: ČIERNA MLÁKA - V krásnych lesoch nad kúpeľným jazierkom vedie lesný náučný chodník Čierna Mláka, ktorý bol verejnosti sprístupnený v roku 2008.

https://www.kupele-bj.sk/sisi/naucny-chodnik

Kontakt

BARDEJOVSKÉ KÚPELE a.s.

086 31 Bardejovské Kúpele

t.č.: 054/477 4000 (sekretariát)

kultura@kupele-bj.sk

sekretariat@kupele-bj.sk

Naplánuj si cestu

Bardejovské kúpele sa nachádzajú 5km od mesta Bardejov, najjednoduchšie sa do nich dá dostať autom, autobusom, ale aj vlakom do Bardejova a potom MHD do Bardejovských kúpeľov

Otváracie hodiny

Pre verejnosť je park otvorený nonstop.

 

Prístupnosť parku

Tento park, je prístupný pre verejnosť!