Hrádocké arborétum aj napriek svojej malej výmere je najvyššie položeným arborétom v Strednej Európe (646 m.n.m) a zhromažďuje tretie najrozsiahlejšie dendrologické zbierky na SlovenskuV arboréte sa nachádzajú jedinečné taxóny z našej a svetovej dendroflóry, ktoré sú v Červených knihách viacerých štátov, a ktoré sú v rámci Európy na severnom okraji svojho prirodzeného areálu rozšírenia.
Lesnícky botanický park bol založený v rokoch 1886-1888 ako súčasť Horárskej školy pod vedením jej vtedajšieho riaditeľa Rudolfa Benköoho. Tento botanický park bol založený v prírodne –krajinárskom štýle. Mal rozlohu 27,17 ha. Menšie, rovnorodé a zmiešané porasty domácich drevín sa striedali s lúkami, ktoré boli doplnené sieťou chodníkov. 250ks drevín bolo dovezených na vozoch z botanickej záhrady v Banskej Štiavnici. Neskôr, začiatkom 20. Storočia bolo vybudované v parku jazierko, ktoré bolo napájané z rieky Belej a odtok vyúsťoval do Váhu. V blízkosti botanického parku bola zriadená aj lesná škôlka, v ktorej sa pestovali hospodárske aj okrasné dreviny. Vstup do arboréta bol povolený len na vstupenky a o jeho ochranu sa starali študenti v pravidelných službách. Postupnou zástavbou v severnej časti mesta a zásahmi do koryta rieky Belej bol koncom 60-rokov 20.st. zrušený prítok do jazierka a toto časom vyschlo. Na vzrastajúci rekreačný tlak obyvateľov mesta sa vstup do arboréta stal voľným, čo má hlavne v poslednej dobe negatívny dopad na zbierkové fondy. V povojnovom období arborétum niekoľkokrát vystriedalo majiteľa, až sa nakoniec vrátilo pôvodnému vlastníkovi, ktorým je až dodnes Stredná odborná škola lesnícka J.D. Matejovie v Liptovskom Hrádku.
Hrádocké arborétum je rozdelené do 6 zón, ktoré sú zastúpené svojimi typickým druhmi :
V súčasnosti v arboréte môžeme nájsť 746 taxonov drevín. V arboréte sa nachádzajú jedinečné taxóny, ktoré sú v zoznamoch Červených kníh viacerých štátov. Z našich sú to: klokoč perovitý, mechúrnik stromovitý, jaseň mannový, mandľa nízka, chvojník dvojklasý, škumpa vlasatá, borievka netatová, zemolez alpínsky, vŕba dvojfarebná, jarabina sudetská.
Správcom arboréta je v súčasnosti Stredná odborná škola lesnícka J.D. Matejovie v Liptovskom Hrádku. Arborétum v súčasnosti plní svoje pedagogické poslanie, kde si žiaci majú možnosť overiť získané vedomosti v praxi. Zároveň arborétum plní svoje poslanie aj ako prírodné múzeum so snahou zachrániť miznúce a vzácne dreviny. Avšak je v záujme zachovania drevín v arboréte dosiahnuť stav porovnateľný s inými arborétami na Slovensku (ako je napr. jeho otváranie iba počas návštevných hodín a jeho stráženie mimo otváracích hodín) Je na jeho škodu, že ho obyvatelia považujú za mestský park, hoci Hrádocké arborétum je chránený areál v zmysle Zákona o ochrane prírody a krajiny. V roku 2009 bol v parku zriadený náučný chodník a arborétum bolo zaradené medzi Významné lesnícke miesta Slovenska. Od r.2015 je Hrádocké arborétum členom Združenia botanických záhrada a arborét Slovenska
telefónne číslo:+421 44 5 222 147
Hrádocké arborétum je pre verejnosť otvorené denne v čase :
Prechod cez hlavný chodník arboréta je možný v čase od 4:00 do 23:00 hod.