V januári 2021 sme sa s veľkou chuťou pustili do realizácie medzinárodného projektu Múdre stromy - zachovanie a zvýšenie príťažlivosti starobylých stromov ako skrytých pokladov v historických záhradách smerujúcich k zelenej turistike.
Tento projekt sme realizovali v rámci programu cezhraničnej spolupráce INTERREG Maďarsko-Slovensko (SKHU /1902/4.1/110) a bol finančne podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR).
Obdobie realizácie projektu: 01.01.2021 - 30.06.2022 (18 mesiacov).
Cieľom projektu Múdre stromy je konkrétnymi aktivitami podporiť historické a botanické záhrady a parky nachádzajúce sa v slovensko-maďarskom pohraničnom regióne s víziou rozvoja udržateľného záhradného turizmu “bez hraníc”.
Projekt sa prioritne zameriava na "múdre" starobylé/historické/senescentné stromy rastúce v záhradách a parkoch desiatky ba stovky rokov. V spolupráci so Združením arborét a botanických záhrad Maďarska (HAABG) – našim hlavným partnerom z Maďarska, chceme v rámci projektu v danom regióne vytvoriť nové a netradičné služby v oblasti manažmentu, interpretácie a prezentácie starobylých – múdrych stromov. Tieto služby by mali pomôcť predovšetkým správcom a vlastníkom historických parkov a záhrad v ich každodennej starostlivosti o vzácne a hodnotné stromy rastúce v ich lokalitách. Našim dlhodobým zámerom je budovanie úcty a vytváranie pozitívneho vzťahu ľudí a návštevníkov tohto regiónu k stromom, ktoré tu rastú niekoľko desiatok ba stoviek rokov.
V rámci projektu Múdre stromy boli realizované nasledovné hlavné aktivity:
1. Mapovanie starobylých stromov v historických parkoch a záhradách na Slovensku aj v Maďarsku Výstupom tejto aktivity bolo vytvorenie prvotnej databázy starobylých stromov, ktorá obsahuje základné informácie o viac ako 100 jedincov stromov.
2. Arboristický prieskum vybratých stromov – prieskum na Slovensku i v Maďarsku vykonávali maďarskí experti zo Združenia arborét a botanických záhrad Maďarska. Na Slovensku boli arboristické prieskumy realizované v 18 vybratých historických parkoch a záhradách. Po ukončení prieskumu bola pre každý jeden preskúmaný strom vypracovaná komplexná správa o jeho stave s návrhom ďalšej starostlivosti spolu s odhadom nákladov na jeho ošetrenie.
3. Ošetrenie vybratých stromov - Súčasťou projektu bolo aj ošetrenie vybratých stromov v Maďarsku a na Slovensku. Na Slovensku bolo ošetrených spolu 12 starobylých stromov v celkovej hodnote 13 140 Euro. Ošetrené boli nasledovné stromy vo vybratých historických parkoch a záhradách na Slovensku: Dub letný v historickom parku v Tomášikove, Sekvojovec mamutí v arboréte Kysihýbel, Lipa veľkolistá v Barokovej kalvárii v Bratislave, Platan javorolistý v Zámockej záhrade v Hlohovci, Dub biely v historickom parku v Markušovciach, Jaseň štíhly v obci Šíd, Dub letný v historickom parku rodiny Putnoky v obci Hostice, Sekvojovec mamutí v historickom parku v Dolnej Krupej, Dub cerový v arboréte Mlyňany, Dub letný v historickom parku v Galante, Dub letný v historickom parku v Želiezovciach. Partneri v Maďarsku boli zodpovední za ošetrenie vybratých stromov z Maďarska.
4. Zakúpenie potrebného vybavenia a náradia na poskytovanie služieb - Na dosiahnutie vyššie uvedených cieľov bolo v prvom rade potrebné na začiatku projektu zakúpiť špeciálne vybavenie pre presné meranie a diagnostiku stavu drevín. Zakúpený bol výškomer, priemerka či arboristické kladivko na slovenskej strane. Maďarský partner zakúpil ďalšie potrebné vybavenie.
5. Prioritne pre správcov a vlastníkov historických parkov a záhrad na Slovensku i v Maďarsku boli pripravené dve podujatia: 1. v rámci XIV. ročníka Víkendu otvorených parkov a záhrad sa dňa 3.júna 2022 v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave konal medzinárodný seminár Manažment starobylých stromov v historických parkoch a záhradách Slovenska a Maďarska. Cieľom podujatia bolo prezentovať zaujímavé príklady starostlivosti o starobylé stromy na Slovensku i v Maďarsku. Zameriavali sme sa na všetky dôležité súčasti starostlivosti – manažmentu starobylých stromov ako sú ich inventarizácia, formy právnej ochrany, zisťovanie zdravotného stavu stromov, odborná údržba a pravidelná kontrola, ako aj spôsoby ich atraktívnej interpretácie a prezentácie a práce s verejnosťou 2. Druhým podujatím bol praktický workshop s názvom Múdre stromy, ktorý sme pripravili v dňoch 23.-24.6.2022 v historickom parku neogotického kaštieľa v Galante. Cieľom workshopu bola prezentácia praktickej starostlivosti o starobylé stromy a výmena praktických skúseností z danej oblasti medzi arboristami a vlastníkmi/správcami historických parkov a záhrad zo Slovenska a z Maďarska, ako aj prezentácia výsledkov projektu Múdre stromy.
6. V oblasti prezentácie starobylých stromov sme pre návštevníkov parkov a záhrad v slovensko-maďarskom pohraničí pripravili viaceré nové služby. V kompetencii našej organizácie bolo vytvorenie audiosprievodcu Múdre stromy, prostredníctvom ktorého si ľudia budú môcť vychutnať príbehy 10 vybratých stromov. Na Slovensku sme do audiosprievodcu vybrali Dub letný z parku pri kaštieli Esterházyovcov v Tomášikove, Soforu japonskú v parku neogotického kaštieľa v Galante, Sekvojovec mamutí z historického parku v Dolnej Krupej, Ginko dvojlaločné zo Želiezoviec a Tis obyčajný z historického parku v Betliari. Na maďarskej strane bol audiosprievodca pripravený pre Dub letný zo záhrady Andrássyho kaštieľa v Tiszadóbe, Borovicu čiernu rastúcu v parku Esterházyho kaštieľa pri obci Réde, Soforu japonskú zo záhrady hradu Sárospatak, Sekvojovec mamutí rastúci v parku Grassalkovičovho paláca v Gödöllő a pre Ginko dvojlaločné z botanickej záhrady Univerzity ELTE v Budapešti.
7. Databáza starobylých stromov bola základom dynamickej webovej stránky www.wisetrees.eu , ktorej tvorbu mal v kompetencii náš cezhraničný partner. Uvedená stránka môže pomôcť všetkým potenciálnym návštevníkom naplánovať si výlet k vybranému stromu podľa ich záujmu. Je to prvá webová stránka svojho druhu, ktorá umožní ľuďom vyhľadať si parky a záhrady a starobylé stromy v nich a zároveň získať informácie o potrebných turistických službách.
8. Súčasťou projektu bola aj záverečná exkurzia a oslava ošetrených Múdrych stromov. Naša organizácia pripravila exkurziu do historického parku v Tomášikove a do parku v maďarskej Bábolne. Maďarskí partneri navštívili Arborétum v Mlyňanoch, starobylý mlyn v maďarskom Naszály a botanickú záhradu vo Vácrátót.
9. Informácie o múdrych stromoch, aplikácia audiosprievodcu Múdre stromy na stiahnutie boli pridané aj na našu webovú stránku www.naspark.sk
Veríme, že všetky plánované aktivity majú potenciál pomôcť zachovať jedinečné spoločné dedičstvo a múdrosť starobylých stromov pre budúce generácie.
Partneri projektu:
Združenie arborét a botanických záhrad Maďarska (HAABG) - vedúci partner projektu z Maďarska
Národný Trust n.o. (NT n.o.) - hlavný cezhraničný partner zo Slovenska
Príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) vo výške 165 569, 8 Euro.
Mgr. Michaela Kubíková - projektový manažér a koordinátor projektu na Slovensku
kubikova@nt.sk
+421 907 296 724
Ing. Jana Fedurcová - asistent projektového manažéra
j.fedurcova@nt.sk
+421 914 171 856
Viac informácií o projekte nájdete na stránkach www.wisetrees.eu a www.nt.sk